Tivy Side Show

The official website of the Tivy Side Show

Beirniaid 2017 Judges

BEIRNIAID 2017 JUDGES
DAIRY CATTLE
Ronald Thomas, Golwg yr Haul, Llandyfaelog, Kidwelly
WELSH BLACKS
Dilwyn Jenkins, Cerrig Caranau, Talybont
SIMMENTALS
Bruce MacKay, Green Plain, Myrtletwy, Narberth
BRITISH BLUE
Tim Bodily, Parsonage Farm, Llanddewi Skirrid, Abergavenny
LIMOUSIN
Teleri Thomas c/o Drysgolgoch, Llanfyrnach
ANY OTHER BEEF – NATIVE
Dilwyn Jenkins, Cerrig Caranau, Talybont
ANY OTHER BEEF – CONTINENTAL
Bruce MacKay, Green Plain, Myrtletwy, Narberth
COMMERCIAL BEEF
Tim Bodily, Parsonage Farm, Llanddewi Skirrid, Abergavenny
CHILDREN’S CALF HANDLING (Dairy)
Ronald Thomas, Golwg yr Haul, Llandyfaelog, Kidwelly
CHILDREN’S CALF HANDLING (Beef)
Teleri Thomas c/o Drysgolgoch, Llanfyrnach
CHAMPION & SPECIAL BEEF
Seimon Thomas, Drysgolgoch, Llanfyrnach

HEAVY HORSES
Cemaes Evans, Catheden Fawr, Bwlch, Brecon
SECTION C – COB TYPE
Haydn Williams, 38 Fairwater Way, Fairwater, Cwmbran (TYRPENTRE)
SECTION D – WELSH COB
Haydn Williams, 38 Fairwater Way, Fairwater, Cwmbran
SECTION A – WELSH MOUNTAIN PONY
Catrin Bigley, The Quakers Farm, Michaelchurch Escley, Hereford (LLANARTH)
SECTION B – WELSH PONY
Catrin Bigley, The Quakers Farm, Michaelchurch Escley, Hereford
RIDING PONY BREEDING
Eirian Wyn Williams, 32 Y Wern, Llanfair P.G.
PALOMINO, COLOURED & FOREIGN BREEDS
Gerald Brown, Glasnant, Bronwydd Arms, Carmarthen
PURE, ANGLO OR PART BRED ARAB
Eirian Wyn Williams, 32 Y Wern, Llanfair P.G.
HUNTERS & SPORT HORSES
Breian Llywelyn, Ardwyn, Henllan Amgoed, Whitland
SHOW HUNTER PONIES
Heidi Wilton Baker, Penlan Fach, Mydroilyn
SHETLAND PONIES
Bernard Rees, Lower Hazzguard Farm, Haverfodwest
MOUNTAIN & MOORLAND
Delyth Simons, Coxlake Farm, Narberth,
WELSH PART BRED
Eirian Wyn Williams, 32 Y Wern, Llanfair P.G.
RIDDEN WELSH
Catrin Bigley, The Quakers Farm, Michaelchurch Escley, Hereford
CONCOURS D’ELEGANCE & SIDE SADDLE
Elinor Thomas, Drysgolgoch, Llanfyrnach
WELSH BREED SPECIALS
All Welsh Breed Judges
DRIVING
Barry Hall, New Farm, Capel Gwnda, Glynarthen
CHAMPION HORSE
I’w gyhoeddi ar y diwrnod/To be announced on the day
FUN PONY
Wenna Howard, Aberbedw, Rhydlewis
VETERAN
Cemaes Evans, Catheden Fawr, Bwlch, Brecon

LLANWENOG & ANY HILL BREED
T.B.C.
SUFFOLK & ANY OTHER LOWLAND
Gwyn Thomas, Carreg Llys, Felinwen, Caerfyrddin
ANY CONTINENTAL, TEXEL & BELTEX
Rowland Watkins, Cwmcerrig Farm Shop, Gorslas, Llanelli
WILTSHIRE HORN
Angie Hamilton, Bwlchgwyn Farm, Nebo, Llanpumsaint
CHAROLLAIS
Dai Morgan, Glasydorlan, Cross Inn
SUPREME
Robert Davies, Pyrgad Farm, Dyffryn Crawon, Llangyndir, Crickhowell
BUTCHER’S LAMB
Robert Davies, Pyrgad Farm, Dyffryn Crawon, Llangyndir, Crickhowell
PET LAMB
Elinor Thomas, Drysgolgoch, Llanfyrnach

PIGS
Geraint Thomas, Bargoed Farm, Llwyncelyn, Aberaeron